Xiaomi Redmi K20 Pro Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | M1903F11I |
| Launch Date | 01 June, 2019 |
| Phone Accessories | Xiaomi Redmi K20 Pro, Power adapter, USB Type-C cable, Soft Case, SIM eject tool, User guide, Warranty card |
Price in BD
| 64GB 6GB RAM | 22,000 BDT (Approx.) |
| 128GB 6GB RAM | 26,000 BDT (Approx.) |
| 128GB 8GB RAM | 29,000 BDT (Approx.) |
| 256GB 8GB RAM | 39,999 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 156.7 x 74.3 x 8.8 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| Protection |
Front & Back Gorilla Glass 5, Aluminum Frame |
| Colors |
Carbon Black, Flame Red, Glacier Blue, Summer Honey & Pearl White |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.39 inches, Super AMOLED Display |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 403 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features |
- 86.1% screen & body ratio - HDR10 |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/4.0", 1.12µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Back Camera Features |
Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Dual Pixel autofocus, Face Detection autofocus, Dual-LED flash |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/120/240fps, 1080p@960fps |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Front Camera Features | Motorized pop-up, HDR |
Software
| Operating System | Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10, MIUI 12 |
| User Interface | MIUI 12 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 - 64 Bit |
| RAM (Memory) | 6 GB |
| Internal Storage | 6GB/64GB, 6GB/128GB, 8GB/128GB & 8GB/256GB |
| Card Slot | No |
| Sensors |
Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Fast Charging | Up to 01:20 hours with 27W Fast charging - Quick Charge 4+ |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 103 hours |
| Talk Time | Up to 35 hours |
| Music Play | Up to 38 hours |
Reviews
-
Redmi k20 pro
Vai redmi k20 pro,, 8/128 ekta lagbo,
100% new hote hobe.
Mobile number diyen fast
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.