Vivo V23 5G Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | V23 5G |
| Launch Date | 19 January, 2022 |
| Phone Accessories | V23丨Earphones丨Documentation丨Type C to USB Cable丨Type-C to 3.5mm Earphone Jack Adapter丨USB Power Adaptor丨SIM Ejector丨Protective Case丨Protective Film(applied) |
Price in BD
| 128GB 8GB RAM | 39,990 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 157.20×72.42×7.39mm (Stardust Black) | 157.2×72.42×7.55mm (Sunshine Gold) |
| Weight | 179g(Stardust Black) 181g(Sunshine Gold) |
| Colors |
Stardust Black Sunshine Gold |
Network
| 2G Network | B2/B3/B5/B8 |
| 3G Network | B1/B2/B4/B5/B8 |
| 4G Network |
B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B26/B28/B32 B38/B39/B40/B41 |
| 5G Network | n1/n3/n5/n8/n7/n20/n28/n38/n40/n41/n77/n78 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Yes |
Display
| Display Type | Smartphone |
| Size | 6.44-inch |
| Resolution | 2400×1080 (FHD+) |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 409 ppi |
| Touch Screen | Capacitive multi-touch |
| Display Protection | Schott Xensation Up |
Media
| Audio Playback | AAC, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3, MP2, MP1, OPUS, M4A |
| Video Playback | MP4, 3GP, AVI, FLV, MKV |
| Video Out | MP4 |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
Camera
| Back Camera | 64MP AF + 8MP wide-angle + 2MP macro |
| Back Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera | 50MP AF + 8MP wide-angle |
| Front Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
Software
| Operating System | Funtouch OS 12 |
| User Interface | Yes |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 920 |
| CPU | Octa-core (2x2.5 GHz Cortex-A78 + 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Sensors |
Accelerometer Ambient light sensor Proximity Sensor E-compass Fingerprint Gyroscope |
Connectivity
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Infrared | |
| Wi-fi | 2.4GHz, 5GHz |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | Type-C |
| NFC | |
| HDMI |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Web Browser | HTML |
Messaging
| SMS | No |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4200mAh (TYP) |
| Fast Charging | 44W (11V/4A) |
| Placement | Non-removable |
The Vivo V23 5G is a new phone that is set to change the way people think about smartphones. This phone is brought to us by a company in China, and it’s not just any company. It’s the company that created the world-famous Oppo brand. To make this latest phone more attractive to customers, they have equipped it with features such as a camera suite and an AI assistant.
The Vivo V23 combines all the features that you need in a smartphone, like amazing battery life, and security. With a 5G version also available, this is the perfect device for you if you’re constantly on the go or if your phone is often stolen. The Vivo V23 is a smartphone with an unbeatable price of BDT 39,990.
It features the latest in technology, including a gorgeous design with an LCD screen and full metal body, while also having some practical features like Bluetooth connectivity and an infrared face unlock.
The V23 5G has a 6.4″ screen with a resolution of 2400 x 108. It is including a MediaTek Dimensity 920 Octa-core processor and Mali-G68 MC4 GPU. It also has 8GB RAM, 128GB storage, and a 4200mAh battery. This phone comes with a triple camera (64MP AF + 8MP wide-angle + 2MP macro) setup on the back and a dual front camera (50MP AF + 8MP wide-angle) is Dual-LED dual-tone flash, HDR for better selfies.
Recommended Post:
Where To Buy
Vivo Store Near By You (Mobile Dokan): https://www.vivo.com/bd/products/v235g
Reviews
Sorry, reviews are closed for this product.
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.