OPPO Reno6 Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OPPO Reno6 |
| Launch Date | 11 November, 2021 |
| Phone Accessories | OPPO Reno6 ×1, Charger ×1, Earphones ×1, USB Data Cable ×1, SIM Ejector Tool ×1, Safety Guide ×1, Quick Guide ×1, Protective Case ×1 |
Price in BD
| 128GB 8GB RAM | 32,990 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 159.1 x 73.3 x 7.8 mm |
| Weight | 173 g |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Colors | Stellar Black & Aurora |
Network
| 2G Network | GSM, 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G Network | WCDMA bands 1/5/8 |
| 4G Network |
TD-LTE bands 38/40/41 (120MHz) LTE FDD bands 1/3/5/7/8 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Yes |
Display
| Display Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 750 nits |
| Size | 6.4 inch |
| Resolution | 2400 x 1080 (FHD+) |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 410 PPI |
| Touch Screen | Yes |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features |
Screen Ratio: 91.70% Resolution: 2400 x 1080 (FHD+) Refresh Rate: Maximum: 90 Hz / Options: 90 Hz or 60 Hz Touch Sampling Rate: Maximum: 180 Hz (2 fingers) / Default: 120 Hz (5 fingers) Pixel Density: 410 PPI Brightness: 430 nits (typical); with a maximum of 600 nits in sunlight (typical) Panel: AMOLED (Rigid screen) |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | 4K@30fps, 1080P @60fps/30fps, 720P@60fps/30fps |
| Alert Types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 64MP Main Camera, 8MP Ultra Wide-angle Camera, 2MP Macro Camera, 2MP Mono Camera |
| Back Camera Features | Close-loop focus motor, Exposure compensation, ISO control, HDR, panorama, Dual-LED flash, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash |
| Video | 4K@30fps, 1080P @60fps/30fps, 720P@60fps/30fps; Video SLO-MO: 1080P@120fps, 720P@240fps |
| Front Camera | 44MP (f/2.4); FOV 85°; 5P lens |
| Front Camera Features | HDR |
Software
| Operating System | ColorOS 11.1 based on Android 11 |
| User Interface | Yes |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm® Snapdragon™ 720G |
| CPU | Qualcomm® Snapdragon™ 720G, 8 cores with a maximum frequency of 2.3 GHz (2 big cores + 6 little cores), Octa-core |
| GPU | Adreno™ 618 @750 MHz |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | microSDXC |
| Sensors |
Geomagnetic sensor Proximity sensor Optical sensor Accelerometer Gravity sensor Gyroscope Pedometer |
Connectivity
| Bluetooth | BT 2.1 + EDR, BT5.1 |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi 5.1G, Wi-Fi 5.4G, Wi-Fi 5.8G, Wi-Fi Display |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | |
| HDMI |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4220 mAh/16.33 Wh (Min), 4310 mAh/16.67 Wh (Typ) |
| Fast Charging | Support 50W Flash Charge |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 95 hours |
| Talk Time | Up to 30 hours |
The OPPO Reno6 is a sleek, modern phone with a beautiful display. It not only has a beautiful design and stunning features but also includes a high-quality camera and amazing battery life. In this review, we will go over the specs of the phone as well as some pros and cons of the device.
The OPPO Reno6 has a 6.4-inch AMOLED display. The front camera features 44MP with four back cameras (64MP + 8MP + 2MP + 2MP). This smartphone also comes CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 720G, Octa-core processor with 8GB RAM and 128GB internal memory. The battery is rated at 4220mAh which should last you around 2 days on average depending on how much you use your device each day.
Pros and cons of the OPPO Reno6
Pros:
- The Reno6 has a beautiful design with a sleek, modern look.
- 4 rear cameras are great for taking pictures or recording video.
- The battery life on this phone is amazing. It lasts around 2 days on average, depending on how much you use your device each day.
- The camera features are amazing and it includes a high-quality front camera with a 44MP sensor.
- The OPPO Reno6 is available in Stellar Black & Aurora color options.
- It has Qualcomm® Snapdragon™ 720G processor which means it is fast and smooth to use for everyday activities like texting, browsing the web, or watching videos
Cons:
- A Little Bit Pricey (BDT 32,990)
- It has only 128 GB internal storage but having microSDXC for extending storage
Where To Buy
Buy from Website: https://opposhop.online/product/20
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.