Asus Zenfone 8 Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | ZS590KS, ZS590KS-2A007EU, I006D |
| Launch Date | 13 May, 2021 |
| Phone Accessories | Documentation (user guide, warranty card), Ejector pin (SIM tray needle), USB power adapter (30.0 W), USB-C to USB-C cable, Phone case |
Price in BD
| 128GB 6GB RAM | 65,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 148 x 68.5 x 8.9 mm (5.83 x 2.70 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Protection |
Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Obsidian Black, Horizon Silver |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66, 71 - USA |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 77, 78 SA/NSA - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 38, 40, 66, 71, 77, 78 SA/NSA - USA |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 5.9 inches, Super AMOLED Display |
| Size | 5.9 inches, 84.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 446 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features |
- 20:9 ratio - 82.9% screen & body ratio - HDR10+ - 120Hz refresh rate - Always-on display - 1100 nits (peak) brightness (advertised) |
| Secondary Display | No |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚, 14mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Back Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Autofocus, Phase Detection autofocus, LED flash, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
| Front Camera | 12 MP, f/2.5, 28mm (standard), 1/2.93", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Front Camera Features | HDR, panorama |
Software
| Operating System | Android 11, upgradable to Android 13, ZenUI 8 |
| User Interface | ZenUI 8 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 6 GB |
| Internal Storage | 6GB/128GB, 8GB/128GB, 8GB/256GB & 16GB/256GB |
| Card Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4000 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 1:20 hours with 30W Fast Charging - 60% in 25 min, 100% in 80 min (advertised) - USB Power Delivery 3.0 - Reverse charging |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 88 hours |
| Talk Time | Up to 24 hours |
| Music Play | Up to 54 hours |
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.