Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max |
| Launch Date | 31 December, 2023 |
| Phone Accessories | Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G, Power adapter, USB Type-C cable, Soft Case, SIM eject tool, User guide, Warranty card |
Price in BD
| 256GB 8GB RAM | 45,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 152.8 x 71.5 x 8.0 mm or 8.1 mm |
| Weight | 185 g |
| Protection | Glass Front (Gorilla Glass Victus) & Aluminum Frame |
| Colors | Black, Green, Blue, Pink |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 19, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.67 inches, AMOLED Display |
| Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080 x 2430 pixels |
| Display Colors | 68B colors |
| Pixel Density | 446 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touch Screen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features |
- 20.1:9 ratio - 89.7% screen & body ratio - HDR10+, - Dolby Vision, - 120Hz refresh rate, - 1800 nits (peak) brightness |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 108 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49, 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.0, 75mm (telephoto), 1/3.75, 1.0µm, PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 5 MP 5MP |
| Back Camera Features |
ISOCELL Plus, Dual-LED flash, Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting,10 x Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode, panorama |
| Video | 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) |
| Front Camera | 32 MP, Primary Camera |
| Front Camera Features | HDR, panorama |
Software
| Operating System | Android 14, MIUI 14 |
| User Interface | MIUI 14 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) Processor |
| GPU | Adreno 740 |
| RAM (Memory) | 12 GB |
| Internal Storage | 12GB/256GB, 16GB/256GB & 16GB/512GB |
| Card Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | Yes, Fast Wireless Charging 50W, Reverse Wireless Charging 10W |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh |
| Fast Charging | Yes, Fast, 67W |
| Placement | Li-Po, non-removable |
| Standby | Up to 88 hours |
| Talk Time | Up to 25 hours on 3G |
| Music Play | Up to 55 hours |
Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G price in Bangladesh is expected to be 45,000 BDT. We hope that it will be Launch the last week of December 2024 in Bangladesh. It will be a gorgeous, luxurious flagship mobile phone by Xiaomi.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G Details
Design
The Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G phone measures 152.8 x 71.5 x 8.0 mm or 8.1 mm and weighs 209g (7.37 oz). That makes it larger than the Xiaomi Redmi Note 13 Pro and quite a bit heavier at 207g. The body and internals of the phone are made out of recycled materials – pre-consumer aluminum and glass, plus post-consumer plastic (sourced from discarded fishing nets, water barrels, and PET bottles).
Display
The Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G boasts a 6.67-inch AMOLED touchscreen that supports 1080×2430 pixels resolution and produces a pixel density of 446 pixels per inch (PPI) and Corning Gorilla Glass Victus. It has a bezel-less punch-hole design at the top center of the screen, which houses the selfie camera. The 20.1:9 aspect ratio features a big-screen viewing experience and a 120Hz refresh rate.
Network:
The phone has supported 2G, 3G, 4G, and 5G Network facilities. GPRS and EDGE HSPA, LTE-A (CA), 5G speed on the phone. It supports 2 SIM Cards and (Nano-SIM, dual stand-by), 5G connectivity, 4G VoLTE, Wi-Fi, Mobile Hotspot, Bluetooth 5.3, A2DP, LE, GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), infrared sensor, and a 3.5mm audio jack.
Performance
The Redmi Note 13 Pro Max relies on the 8nm octa-core Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen chipset. Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) Processor and an Adreno 740 handles the graphical performance and runs the smartphone with the Android 14, MIUI 14 OS version.
Storage
It has 12GB RAM and 256GB of internal storage. It has also 2 versions containing 16GB/256GB & 16GB/512GB. It doesn’t have any external memory slot.
Cameras and Security
The Redmi Note 13 Pro Max offers a quad-camera setup that comprises a 108MP primary camera, an 8MP secondary camera, a 5MP macro lens, and a 5MP depth lens bundled with an LED flashlight. You get a 32MP resolution camera on the screen for excellent selfies and video calls. The device packs a side-mounted fingerprint sensor for enhanced security purposes. With its beautiful cameras, you can record high-quality pictures and a maximum of 4K@24/30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, (gyro-EIS) video. On the front, 32MP selfie camera with which you can take beautiful quality pictures and selfies. You can record a maximum of 1080p@30/60/120fps video with the front camera.
Battery and Connectivity
A 5200mAh, Li-Po, non-removable battery powers the Note 13 Pro Max for more than a day and supports 67W fast charging. Up to 88 hours of standby time, up to 25 hours of 3G talk time, and up to 55 hours of music time. The smartphone gets charged via a USB Type-C 2.0, OTG port.
Frequently Asked Questions
What is the price of the Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G?
The Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G price in Bangladesh is 45,000 BDT (Approx.)
What is the release date of Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G?
It will globally be released in the last week of December 2024.
How many variants of the Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G?
It will be 3 variants, 12GB/256GB, 16GB/256GB & 16GB/512GB.
Which colors is the Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G available?
It will be available in 4 colors: Black, Green, Blue & Pink.
Which processor is used in the Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G?
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) chipset. Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) Processor on the phone.
What are the camera and video capabilities?
The back has a Back: Quad (108+8+5+5) MP and a maximum of 4K@24/30fps video.
On the front, 32 MP Selfie camera and a maximum of 1080p@30/60fps video.
What is the battery capacity of the Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G Phone?
The Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5G has Li-Po 5200 mAh, Li-Po, non-removable battery.
Is Xiaomi Redmi Note 13 Pro Max 5g waterproof?
Yes, it has an IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min)
Disclaimer: Mobile phone prices on this page are updated daily based on information from local shops, the internet, and dealers. However, we cannot guarantee that all of the information, including prices and specifications, is 100% accurate. Please visit your local shop for the most accurate mobile phone information.
Here are some Xiaomi Redmi Note Phones for you:
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
Xiaomi Redmi Note 13 Pro
Xiaomi Redmi Note 13
Reviews
-
Good PHONE
Xiaomi redmi phone is tha best phone.
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.