Xiaomi Redmi 10 (2022) Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Xiaomi Redmi 10 |
| Launch Date | 16 February, 2022 |
| Phone Accessories | Device | Adapter | USB Type-C Cable | SIM Eject Tool | Protective Case | Quick Start Guide | Warranty Card |
Price in BD
| 64GB 4GB RAM | 14,999 BDT |
| 128GB 8GB RAM | 16,999 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8.9 mm (6.38 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Protection |
Front Gorilla Glass and Plastic Back & Frame |
| Colors |
Carbon Gray, Pebble White & Sea Blue |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.5" FHD+ LCD DotDisplay |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Colors | 16 M Colors |
| Pixel Density | 405 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features |
- 90Hz refresh rate - 400 nits typ. brightness (advertised) |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Yes |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Back Camera Features |
Exposure compensation, ISO control, Phase Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus, Autofocus, Dual-LED dual flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0”, 1.12µm |
| Front Camera Features | HDR |
Software
| Operating System | Android 11 + MIUI 12.5 |
| User Interface | MIUI 12.5 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Mediatek Helio G88 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM (Memory) | 4 GB |
| Internal Storage | 64GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors |
Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | |
| HDMI |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000mAh |
| Fast Charging | 18W Fast charging |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 130 hours |
| Talk Time | Up to 45 hours |
| Music Play | Up to 14 hours |
Where To Buy
MI Store Near By You (Mobile Dokan): https://www.mi.com/bd/service/wheretobuy/
Reviews
-
I like it very very very very very very very very very very very very very very very very
Thanks for your help with this is a great weekend and the other day and
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.