Walton Orbit Y13 Price in Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Orbit Y13 |
| Launch Date | 29 May, 2025 |
| Phone Accessories | Device, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable, Charger, Battery |
Price in BD
| 64GB 4GB RAM | 7,999 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 163.29 x 75.16 x 8.95 mm (6.43 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 195.5 g (6.89 oz) |
| Protection | Front Glass |
| Colors | Arctic Blue, Cosmic Blue, and Eclipse Black |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G Network | LTE FDD 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 MHz |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.6 inches, 104.6 cm2, IPS INCELL LCD Display |
| Size | 6.6 inches, 104.6 cm2 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 267 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | 2.5D Curved Glass |
| Features | - 83.0% screen & body ratio |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4”, Wide Angle Primary Camera 0.3 MP AI Lens |
| Back Camera Features | LED Flash, Face Detection (Face Lock), Digital Zoom, 4P lens, BSI, Volume Key Capture, Logo Watermark, Time Watermark, Self Timer, Composition Line, Levels, Smile Shutter, Antibanding, AI Scene Recognition, Finger Capture, Touch Photograph, HDR, Normal, Portrait, Video, Pro Mode (Exposure, Shutter Speed, Auto/Manual, Focus, ISO, White Balance, Saturation, Contrast), Panorama, Time Lapse, Filter, QR Code and Night |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0, Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera Features | HDR, Smile Shutter, Face Detection, Brand Watermark, Time Watermark, Mirror Selfie, Countdown Timer, Antibanding, Portrait, Touching Photograph, Normal, Portrait, Video, Filter |
Software
| Operating System | Android 14 (Go Edition) |
| User Interface | Go Edition |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Spreadtrum UniSoC SC9863A (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.6 GHz Cortex-A55 CPU and 4x1.2 GHz Cortex-A55) |
| GPU | PowerVR GE8322 - 550MHz - 64 bit |
| RAM (Memory) | 4 GB |
| Internal Storage | 4GB/64GB |
| Card Slot | microSDXC, Up to 256GB |
| Sensors | Gravity sensor, Proximity sensor, Light Sensor, Side-Mounted Fingerprint sensor |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB type-C 2.0, OTG, OTA |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA+, 4G(LTE) |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 2:30 hours |
| Placement | Non-removable Li-Ion |
| Standby | Up to 98 hours |
| Talk Time | Up to 35 hours on 3G |
| Music Play | Up to 75 hours |
PROS
- Dual 4G network with VoLTE
- 6.6-inch IPS LCD display
- 64GB stroage, up to 256GB card slot
- Side-mounted fingerprint sensor
- 5000mAh battery capacity
CONS
- Unknown processor, 4GB RAM
- 720×1612 pixels display
Where To Buy
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.