Vivo X90 Pro Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | V2242A |
| Launch Date | 06 December, 2022 |
| Phone Accessories | Documentation (user guide, warranty card), Ejector pin (SIM tray needle), USB power adapter (30.0 W), USB-C to USB-C cable, Phone case |
Price in BD
| 256GB 8GB RAM | 75,000 BDT (Approx.) |
| 256GB 12GB RAM | 90,000 BDT (Approx.) |
| 512GB 12GB RAM | 1,10,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 164.1 x 74.5 x 9.3 mm (6.46 x 2.93 x 0.37 in) |
| Weight | 214.9 g (7.58 oz) |
| Protection |
Glass Front, Glass Back, Aluminum Frame |
| Colors |
Legendary Black & Red |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - China |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.78 inches, AMOLED Display |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels |
| Display Colors | 1B color |
| Pixel Density | 453 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features |
- 20:9 Ratio - `90.8% screen & body ratio - HDR10+, - 120Hz refresh rate, - 1300 nits (peak) brightness |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 50.3 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS 50 MP, f/1.6, 50mm (telephoto), 1/2.4", 0.7µm, no AF, 2x optical zoom, OIS 12 MP, f/2.0, 108˚ (ultrawide), AF |
| Back Camera Features |
LED Flash, Exposure compensation, ISO control, Phase Detection autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash |
| Video | 8K, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Front Camera | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Front Camera Features | HDR, Panorama |
Software
| Operating System | Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China) |
| User Interface | Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China) |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | MediaTek Dimensity 9200 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Arm Immortalis-G715 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 8GB/256GB, 12GB/256GB & 12GB/512GB |
| Card Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | Yes, - 50W wireless charging |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4870 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 17 minutes with 120W Fast charging - 50% in 8 min (advertised) - 50W wireless charging - Reverse charging |
| Placement | Non-removable Li-Polymer |
| Standby | Up to 114 hours |
| Talk Time | Up to 39 hours on 3G |
| Music Play | Up to 85 hours |
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.