Samsung Galaxy Tab A9 Plus Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Tablet |
| Model | SM-X210, SM-X215, SM-X216B |
| Launch Date | 17 October, 2023 |
| Phone Accessories | Samsung Galaxy Tab A9 Plus, USB Cable, Wall Adapter, Quick Start Guide |
Price in BD
| 64GB 4GB RAM | 30,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 257.1 x 168.7 x 6.9 mm (10.12 x 6.64 x 0.27 in) |
| Weight | 480 g or 492 g (1.06 lb) |
| Protection | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Colors | Graphite, Silver, Navy |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66 |
| 5G Network |
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA/Sub6 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano-SIM, eSIM |
Display
| Display Type | 11.0 inches, TFT LCD Display |
| Size | 11.0 inches, 350.9 cm2 |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | ~206 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features |
~80.9% screen-to-body ratio - 16:10 ratio - 90Hz |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 8 MP, AF |
| Back Camera Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Camera Features | HDR, panorama |
Software
| Operating System | Android 13, One UI 5.1 |
| User Interface | One UI 5.1 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| RAM (Memory) | 4 GB |
| Internal Storage | 4GB/64GB & 8GB/128GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors |
Accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7040 mAh |
| Fast Charging | Yes, 15W wired |
| Placement | Li-Po, non-removable |
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Price In Bangladesh 2024 = 30,000 BDT (Approx.)
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Price In USA 2024 = $276 (Approx.)
Samsung Galaxy Tab A9 Plus Price In EU 2024 = €255 (Approx.)
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.