Samsung Galaxy S25 Edge Price in Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | 6.7 inches, 110.2 cm2, LTPO AMOLED Display |
| Launch Date | 29 May, 2025 |
| Phone Accessories | Device, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable, Charger, Battery |
Price in BD
| 256GB 12GB RAM | 1,40,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 158.2 x 75.6 x 5.8 mm (6.23 x 2.98 x 0.23 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| Protection |
- Glass front (Gorilla Glass Ceramic 2), titanium frame, glass back (Gorilla Glass Victus 2) - IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Titanium Icyblue, Titanium Silver, and Titanium Jetblack |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - USA |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 5, 7, 25, 28, 41, 66, 71, 77, 78, 257, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
Display
| Display Type | 6.7 inches, 110.2 cm2, LTPO AMOLED Display |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 513 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Ceramic 2 |
| Features |
- HDR10+ - Always-on display - 120Hz refresh rate |
| Secondary Display | No |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Unspecified |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 200 MP, f/1.7, (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF |
| Back Camera Features | Face Detection autofocus, Dual Pixel autofocus, Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Front Camera | 12 MP, f/2.2, (wide) |
| Front Camera Features | Dual video call, Auto-HDR, HDR10+ |
Software
| Operating System | Android 15, One UI 7 |
| User Interface | One UI 7 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm SM8750-3-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| CPU | 7-core (2x4.47 GHz Oryon V2 Phoenix L + 5x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 830 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 12 GB |
| Internal Storage | 12GB/256GB & 12GB/512GB |
| Card Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, Samsung DeX, Ultra Wideband (UWB) support |
Connectivity
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 3.2, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | Yes, 15W wireless (Qi2 Ready) |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA), 5G |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 3900 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 1:05 hours with 25W Fast charging - 55% in 30 min - USB Power Delivery 3.0 - QC2.0 |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 101 hours |
| Talk Time | Up to 32 hours |
| Music Play | Up to 72 hours |
PROS
- 6.7-inch LTPO AMOLED 2X, 120H, HDR10+
- Dual rear camera with 200MP, 12MP selfie
- Titanium frame with IP69 certification
- Snapdragon 8 Elite chipset with 12GB RAM
- In-display Fingerprint and NFC, 25W charging
CONS
- No 3.5mm audio jack
- 3900mAh battery capacity
Where To Buy
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.