Samsung Galaxy A16 Price in Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | SM-A166B, SM-A166B/DS, SM-A166P, SM-A166P/DS, SM-A166E, SM-A166E/DS |
| Launch Date | 25 October, 2024 |
| Phone Accessories | Device, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable, Charger, Battery |
Price in BD
| 128GB 6GB RAM | 22,999 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (6.47 x 3.07 x 0.31 in) |
| Weight | 200 g (7.05 oz) |
| Protection |
- Glass front, plastic back, plastic frame - IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Colors | Blue Black, Light Gray, Gold, Light Green |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 71 - USA unlocked |
| 5G Network |
1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 2, 5, 25, 41, 66, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6/mmWave - USA unlocked |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano-SIM Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
Display
| Display Type | 6.7 inches, 110.2 cm2, Super AMOLED Display |
| Size | 6.7 inches, 110.2 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 385 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Yes |
| Features |
- 90Hz refresh rate - 800 nits (HBM) brightness |
| Secondary Display | No |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Back Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Touch to focus |
| Video | 1080p@30fps, 720p@30fps, gyro-EIS |
| Front Camera | 13 MP, f/2.0, (wide) |
| Front Camera Features | Auto Flash |
Software
| Operating System | Android 14, up to 6 major Android upgrades, One UI 6.1 |
| User Interface | One UI 6.1 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Exynos 1330 (5 nm) or, Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) or, Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G68 MP2 - 64 bit Mali-G57 MC2 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 6 GB |
| Internal Storage | 4GB/128GB, 6GB/128GB, 8GB/128GB, and 8GB/256GB |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0, 1.0 reversible connector |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE, 5G |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 1:40 hours with 25W fast charging |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 124 hours |
| Talk Time | Up to 34 hours |
| Music Play | Up to 84 hours |
PROS
-  6.7 inch Super AMOLED and 90Hz display
-  5,000mAh battery with 25W Fast charging
-  Triple primary camera with 50MP, 13MP selfie
-  Mediatek Helio G99 Chipset
-  Fingerprint sensor and NFC
-  5G network not supported
CONS
-  Plastic back and plastic frame
-  FM Radio was unavailable
Where To Buy
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.