Realme C15 Qualcomm Edition Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smart Phone |
| Model | RMX2195 |
| Launch Date | 08 November, 2020 |
| Phone Accessories | MicroUSB Cable, 18W Charge Adapter, SIM Card Needle, Screen Protect Film |
Price in BD
| 64GB 4GB RAM | 12,990 BDT |
| 128GB 4GB RAM | 14,490 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 164.5 x 75.9 x 9.8 mm (6.48 x 2.99 x 0.39 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Colors | Power Silver, Power Blue |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 and SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Network | 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| 5G Network | No |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Yes |
Display
| Display Type | IPS LCD, 480 nits (typ), 600 nits (peak) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Display Colors | 16M |
| Pixel Density | ~270 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes, 3.5mm headset jack |
Camera
| Back Camera | 13 MP (wide) + 8 MP (ultrawide) + 2 MP (macro) + 2 MP (depth) |
| Back Camera Features | 13MP primary camera, 2MP B&W lens, 8MP ultra wide-angle lens, 2MP retro lens, 8MP AI selfie camera. |
| Video | 1080p@30fps |
| Front Camera | HDR, panorama |
| Front Camera Features | f/2.0, (wide) HDR, panorama |
Software
| Operating System | Android 10.0 + Realme UI |
| User Interface | Realme UI |
| Java Support | Yes |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) |
| CPU | Octa-core CPU, 11nm, up to 1.8GHz |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM (Memory) | 4 GB |
| Internal Storage | 64GB/128GB |
| Card Slot | 3-Card Slot, 2 SIM Card + 1 MicroSD |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE-A |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | No |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 6000 mAh |
| Fast Charging | 18W Fast Charging |
| Placement | non-removable |
| Standby | Up to 48 Days |
| Talk Time | 44 Hours |
| Music Play | 119 Hours |
Realme C15 Qualcomm Edition price in Bangladesh is 12,990 Taka. The phone price in BD is for 4GB RAM + 128GB Storage. Officially Realme C15 Qualcomm Edition release in Bangladesh November 08, 2020. Realme C15 Qualcomm Edition has two variants in BD.
Where To Buy
realme Store Near By You (Mobile Dokan): https://www.realme.com/bd/store-address
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.