OnePlus 8 Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OnePlus 8 |
| Launch Date | 21 April, 2020 |
| Phone Accessories | OnePlus 8, Warp Charge 30 Power Adapter, Warp Type-C Cable (Support USB 2.0), Quick Start Guide, Welcome Letter, Safety Information and Warranty Card, LOGO Sticker, Screen Protector, SIM Tray Ejector |
Price in BD
| 128GB 8GB RAM | 59,990 BDT |
| 256GB 12GB RAM | 64,990 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 160.2 x 72.9 x 8.0 mm |
| Weight | 180g |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Colors |
Glacial Green Interstellar Glow Onyx Black |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE |
| 5G Network | 5G SA/NSA |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Yes |
Display
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Size | 6.55 inches |
| Resolution | 2400 x 1080 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Touch Screen | Yes |
| Display Protection | 3D Corning® Gorilla® Glass |
| Features |
Reading Mode Night Mode Vibrant Color Effect |
Media
| Audio Playback | MP3, AAC, AAC+, WMA, AMR-NB, AMR-WB, WAV, FLAC, APE, OGG, MID, M4A, IMY, AC3, EAC3, EAC3-JOC, AC4 |
| Video Playback | MKV, MOV, MP4, H.265(HEVC), AVI, WMV, TS, 3GP, FLV, WEBM |
| Video Out | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones, Dolby Atmos |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
Camera
| Back Camera | camera - Main: 48MP | Macro Lens: 2MP | Ultra Wide Angle Lens: 16MP |
| Back Camera Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Front Camera Features | Auto-HDR |
Software
| Operating System | OxygenOS based on Android™ 10 |
| User Interface | Yes |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) |
| CPU | Qualcomm® Snapdragon™865 |
| GPU | Adreno 650 |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB/256GB UFS 3.0 2-LANE |
| Sensors |
In-display Fingerprint Sensor Accelerometer Electronic Compass Gyroscope Ambient Light Sensor Proximity Sensor Sensor Core |
Connectivity
| Bluetooth | Bluetooth 5.1, support aptX & aptX HD & LDAC & AAC & SBC |
| Infrared | |
| Wi-fi | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2.4G+5G, 2x2 MIMO |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB 3.1 GEN1, Type-C, Support standard Type-C earphone |
| GPS | GPS (L1+L5 Dual Band), GLONASS, Galileo (E1+E5a Dual Band), Beidou, A-GPS |
| NFC | |
| HDMI |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | No |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 4300 mAh |
| Fast Charging | Fast charging 30W |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up To 108 Hours |
| Talk Time | Up To 28.45 Hours(3G) |
The OnePlus 8 is a phone that runs on the OxygenOS based on Android™ 10 operating system and will have a 6.55-inch fluid AMOLED display with 2400×1080 pixels resolution. It will also have a Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G (7 nm+) processor and 8 GB and 12 of RAM and have 128GB and 256GB internal storage respectively that is expandable using microSD cards.
The phone has a tri camera (Camera: 48MP + 2MP + 16MP) on the back and 16MP front-facing camera. The OnePlus 8 has a 4300 mAh Li-Ion battery, which should give it more longevity than previous models. On top of all these wonderful features, the phone is also water-resistant up to an IP67 rating.
Read More:
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.