OnePlus 7T Price In Bangladesh 2024
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | OnePlus 7T |
| Launch Date | 27 September, 2019 |
| Phone Accessories | OnePlus 7T, Warp Charge 30 Power Adapter, Warp Type-C Cable (Support USB 2.0), Quick Start Guide, Welcome Letter, Safety Information and Warranty Card, LOGO Sticker, Case, Screen Protector, SIM Tray Ejector |
Price in BD
| 128GB 8GB RAM | 54,990 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 160.9 x 74.4 x 8.1 mm (6.33 x 2.93 x 0.32 in) |
| Weight | 190g |
| Protection | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| Colors | Glacier Blue / Frosted Silver |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - EU 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 41, 46, 48, 66, 71 - NA 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29, 34, 38, 39, 40, 41 - CN, IN |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | Fluid AMOLED, 90Hz, HDR10+ |
| Size | 6.55 inches, 103.6 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~402 ppi density) |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Touch Screen | Capacitive Touch Screen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features |
- HDR10+ - 90Hz refresh rate |
Media
| Audio Playback | MP3, AAC, AAC+, WMA, AMR-NB, AMR-WB, WAV, FLAC, APE, OGG, MID, M4A, IMY, AC3, EAC3, EAC3-JOC, AC4 |
| Video Playback | MKV, MOV, MP4, H.265(HEVC), AVI, WMV, TS, 3GP, FLV, WEBM |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones, Dolby Atmos |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Handsfree | No |
Camera
| Back Camera | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, OIS || 12 MP, f/2.2, 51mm (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom || 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), AF |
| Back Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@960fps, Auto HDR, gyro-EIS |
| Front Camera | 16 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Front Camera Features | Auto-HDR |
Software
| Operating System | OxygenOS based on Android™ 10 |
| User Interface | OxygenOS 10.0.7 |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm® Snapdragon™ 855 Plus |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
| Sensors | In-display Fingerprint Sensor, Accelerometer, Electronic Compass, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Sensor Core |
Connectivity
| Bluetooth | Bluetooth 5.0, support aptX & aptX HD & LDAC & AAC |
| Infrared | |
| Wi-fi | 2x2 MIMO, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4G/5G |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | GPS (L1+L5 Dual Band), GLONASS, Galileo (E1+E5a Dual Band), Beidou, A-GPS |
| NFC | |
| HDMI |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 3800 mAh |
| Fast Charging | Warp Charge 30T Fast Charging (5V/6A) |
| Placement | Non-removable |
| Standby | Up to 90 Hours |
| Talk Time | Up to 29.35 Hours (3G) |
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.