Nokia X200 Pro 5G Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | X200 Pro 5G |
| Launch Date | 15 July, 2025 |
| Phone Accessories | Phone, Charger, USB data cable, SIM Ejector Tool, Quick Guide, Safety Guide, Protective Case |
Price in BD
| 256GB 12GB RAM | 53,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 173 x 78.6 x 9 mm |
| Weight | 220 g |
| Colors | Black, White, Blue |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz |
| 4G Network | LTE Band 1: 2100, Band 2: 1900, Band 3: 1800, Band 4: 1700, Band 5: 850, Band 7: 2600, Band 8: 900, Band 12-14, 17: 700, Band 20: 800, Band 28: 700, Band 31: 450, Band 71: 600 MHz |
| 5G Network |
5G FR1: 450 MHz - 6 GHz , 5G FR2: 24.25 GHz - 52.6 GHz |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.9 inches, Super AMOLED Display |
| Size | 6.9 Inches |
| Resolution | 1080 x 2400 Pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7 |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 200 MP + 20 MP + 16 MP + 5 MP |
| Back Camera Features | AF, LED Flash |
| Front Camera | 48 MP + 5 MP |
| Front Camera Features | LED Flash |
Software
| Operating System | Android 13 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ 5G |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 460 Silver) Processor |
| GPU | Adreno 660 |
| RAM (Memory) | 12 GB |
| Internal Storage | 12GB/256GB & 12GB/512GB |
| Card Slot | No |
| Sensors |
Fingerprint(side-mounted),Accelerometer, Gyroscope, Proximity, Compass, Barometer |
Connectivity
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | microUSB 2.0 Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G. |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 7200 mAh |
| Fast Charging | Yes, Fast battery charging (45W Quick Charger) |
| Placement | Li-Polymer, Non-removable |
Reviews
-
sirajganj Road
sirajganj Road salanga sirajganj
-
Little good
One of tha best is low okh best i
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.