Motorola Edge 60 Fusion Price in Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | XT2503-4 |
| Launch Date | 09 April, 2025 |
| Phone Accessories | Device, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable, Charger, Battery |
Price in BD
| 256GB 8GB RAM | 45,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 161 x 73 x 8.0 mm or 8.3 mm |
| Weight | 177.5 g or 180 g (6.28 oz) |
| Protection |
- Glass front (Gorilla Glass 7i), silicone polymer back (eco leather) - IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) - Drop resistant up to 1.2m - MIL-STD-810H compliant (does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions) |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - India |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 - International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 42 - India |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - India |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano-SIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.67 inches, 107.4 cm2, LTPO P-OLED Display |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Resolution | 1220 x 2712 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | 446 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Features |
- HDR10+ - 120Hz refresh rate - 1500 nits (HBM brightness - 4500 nits (peak) brightness |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm, AF |
| Back Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), 8 x Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Touch to focus |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Front Camera | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Front Camera Features | HDR |
Software
| Operating System | Android 15, up to 3 major Android upgrades |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) - version 1 Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) - version 2 |
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - version 1 Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) - version 2 |
| GPU | Mali-G615 MC2 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 8GB/256GB, and 12GB/512GB |
| Card Slot | microSDXC |
| Sensors | Pantone Slipstream, Pantone Amazonite, Pantone Zephyr, Pantone Mykonos Blue |
Connectivity
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5200 mAh (Global) & 5500 mAh (India only) |
| Fast Charging | Yes, Up to 35 minutes of 68W Fast charging |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 114 hours |
| Talk Time | Up to 36 hours on 3G |
| Music Play | Up to 86 hours |
Where To Buy
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.