Apple iPhone 6S Plus In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | A1634, A1687, A1690, A1699 |
| Launch Date | 25 September, 2015 |
| Phone Accessories | iPhone 6S Plus device, Apple EarPods with Remote and Mic, Lightning to USB cable, USB Power Adapter, Documentation and Apple stickers |
Price in BD
| 16GB 2GB RAM | 44,999 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 158.2 x 77.9 x 7.3 mm (6.23 x 3.07 x 0.29 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Protection |
Glass Front (Gorilla Glass), Aluminum Back & Frame |
| Colors |
Space Gray, Silver, Rose Gold & Gold |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30 - A1633 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 39, 40, 41 - A1634 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano-SIM and/or eSIM |
Display
| Display Type | 5.5 inches, IPS LCD Display |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 401 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Ion Strengthened Glass, Oleophobic Coating |
| Features |
- 67.7% screen & body ratio - 3D Touch display |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF, OIS |
| Back Camera Features |
Dual-LED dual-tone flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps,1080p@120fps, 720p@240fps |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Front Camera Features | Face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular, panorama |
Software
| Operating System | iOS 9, upgradable to iOS 14.2 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Apple A9 (14 nm) |
| CPU | Dual-core 1.84 GHz Twister |
| GPU | PowerVR GT7600 (six-core graphics) |
| RAM (Memory) | 2 GB |
| Internal Storage | 2GB/16GB, 2GB/32GB, 2GB/64GB & 2GB/128GB |
| Card Slot | No |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Connectivity
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | Lightning Type USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Capacity | 2750 mAh |
| Fast Charging | No |
| Placement | Non-removable Li-Ion |
| Standby | Up to 85 hours |
| Talk Time | Up to 15.51 hours |
| Music Play | Up to 13.57 hours |
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.