Infinix NOTE 7 Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Note 7, X690B, X690 |
| Launch Date | 06 April, 2020 |
| Phone Accessories | A 5-volt charging brick, Data & Charging cable, standard 3.5mm earphones seat |
Price in BD
| 128GB 4GB RAM | 15,990 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 173.4 x 79 x 8.8 mm (6.83 x 3.11 x 0.35 in) |
| Weight | 206 g (7.27 oz) |
| Protection | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Colors | Forest Green, Aether Black, Bolivia Blue |
Network
| 2G Network | GSM 900, GSM 1800 |
| 3G Network | UMTS 900, UMTS 2100 |
| 4G Network | LTE 900, LTE 1800, LTE 2100 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.95 inches, IPS LCD |
| Size | 6.95 inches, 114.7 cm2 |
| Resolution | 720 x 1640 pixels |
| Display Colors | 16 M Colors |
| Pixel Density | ~258 ppi density |
| Touch Screen | Multitouch |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features | Multitouch |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Alert Types | Yes |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | Quad 48+2+2+2 Megapixel |
| Back Camera Features | PDAF, quad-LED flash, macro, depth, dedicated video camera & more |
| Video | Full HD (1080p), gyro-EIS |
| Front Camera | 16 Megapixel |
| Front Camera Features | F/2.0, 26mm (wide), 1/3″, 1.0µm |
Software
| Operating System | Android 10, XOS 6.0 |
| User Interface | XOS 6.0 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Mediatek Helio G70 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 2EEMC2 |
| RAM (Memory) | 4 GB |
| Internal Storage | 64 GB |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | No |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Fast charging 18W |
| Placement | non-removable |
The Infinix Note 7 is a high-performing device that provides excellent value for your money. It has a 6.95-inch IPS LCD display, 48MP+2MP+2MP+2MP rear quad camera, 16MP front camera, Mediatek Helio G70 (12 nm) processor with 4GB RAM and 64GB internal storage. It also comes with a number of features to help you make the most out of your phone like the Fingerprint Sensor and its face unlock feature. The Infinix Note 7 is available in three colors: Forest Green, Aether Black, and Bolivia Blue. Support for dual SIM cards and SD card expansion.
It uses a 5000mAh Li-Poly battery which should last up to two days on standby and just under 20 hours of continuous use! The Infinix Note 7 also supports fast charging, so it will be fully charged in under 90 minutes!
The Infinix Note 7 starts at around BDT 15,990. This is an affordable price for a high-quality smartphone with impressive specs! If you’re looking to buy one, you can find them on the internet or in your local stores.
Where To Buy
Infinix Store Near By You (Mobile Dokan): https://www.infinixmobility.com/bd/smartphone/note-7/
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.