Infinix Note 40 Pro Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | X6850 |
| Launch Date | 19 March, 2024 |
| Phone Accessories | Device, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable, Charger, Battery |
Price in BD
| 256GB 8GB RAM | 30,999 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 164.4 x 74.6 x 7.8 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Protection |
Glass Front, Glass Back & Plastic Frame IP54, dust and splash resistant |
| Colors | Vintage Green & Titan Gold |
Network
| 2G Network |
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 13, 26, 28, 38, 40, 41, 66 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.78 inches, AMOLED Display |
| Size | 6.78 inches, 109.9 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2436 pixels |
| Display Colors | 1B colors |
| Pixel Density | 393 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features |
- 20:9 ratio - 89.6% screen & body ratio - 120Hz refresh rate - 1300 nits (peak) brightness |
| Secondary Display | No |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 2 MP, f/2.4 2 MP, f/2.4 |
| Back Camera Features | Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, Phase Detection autofocus, Panorama, Quad-LED flash |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Front Camera | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.1" |
| Front Camera Features | LED flash, HDR |
Software
| Operating System | Android 14, XOS 14 |
| User Interface | XOS 14 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Mediatek Helio G99 Ultimate |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 8GB/256GB & 12GB/256GB |
| Card Slot | Unspecified |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Connectivity
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | Yes, - 20W wireless MagCharge - Reverse wireless |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA, LTE |
| Web Browser | HTML 5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 42 min with 70W Fast charging - 50% in 20 min (advertised) - 20W wireless MagCharge - Reverse wired - Reverse wireless |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 115 hours |
| Talk Time | Up to 36 hours on 3G |
| Music Play | Up to 86 hours |
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.