Huawei P40 Pro Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | ELS-NX9, ELS-N04, ELS-AN00, ELS-TN00 |
| Launch Date | 07 April, 2020 |
| Phone Accessories | Phone(Built-in battery), Charger, Type-C Cable, Type-C Earphones, Quick Start Guide, Eject Tool, Warranty Card |
Price in BD
| 128GB 8GB RAM | 64,000 BDT |
| 256GB 8GB RAM | 1,09,999 BDT |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 158.2 x 72.6 x 9 mm (6.23 x 2.86 x 0.35 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Protection |
Glass Front/Back & Aluminum Frame |
| Colors |
Blush Gold, Deep Sea Blue, Ice White, Silver Frost & Black |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41 - ELS-NX9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - ELS-N04 |
| 5G Network |
1, 3, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - ELS-NX9 1, 3, 5, 28, 38, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA - ELS-N04 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Single SIM (Nano-SIM/eSIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.58 inches OLED Display |
| Size | 6.58 inches, 105.2 cm2 |
| Resolution | 1200 x 2640 pixels |
| Display Colors | 16.7 million colors |
| Pixel Density | 441 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive touchscreen |
| Features | DCI-P3 HDR10+ 90Hz |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Yes |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, omnidirectional PDAF, OIS 12 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF TOF 3D, (depth) |
| Back Camera Features |
Leica optics, LED Flash, Exposure compensation, ISO control, Phase Detection autofocus, Continuous autofocus, Laser autofocus, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/960fps, 720p@30/60/960/7680fps; gyro-EIS |
| Front Camera | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm IR TOF 3D, (biometrics sensor only) |
| Front Camera Features | HDR |
Software
| Operating System | Android 10 (Q), no Google Play Services |
| User Interface | EMUI 10.1 |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | 16-Core Mali-G76 |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 128GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Sensors | Infrared face recognition, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Connectivity
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | - Fast wireless charging 27W - Fast reverse wireless charging 27W |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4200 mAh |
| Fast Charging | Fast charging 40W |
| Placement | Non Removable Li-Polymer |
| Standby | Up to 94 hours |
| Talk Time | Up to 22:42 hours (3G) |
| Music Play | Up to 18:11 hours |
Where To Buy
Huawei Store Near By You : https://consumer.huawei.com/bd/phones/Huawei-P40-Pro/
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.