Huawei Mate 40 Pro Plus Price In Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | Huawei Mate 40 Pro Plus |
| Phone Accessories | Phone(Built-in battery), Charger, Type-C Cable, Type-C Earphones, Quick Start Guide, Eject Tool, Warranty Card |
Price in BD
| 256GB 12GB RAM | 145,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 162.9 x 75.5 x 8.8 mm (6.41 x 2.97 x 0.35 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Protection |
Glass Front & Back, Aluminum Frame |
| Colors |
Ceramic White & Ceramic Black |
Network
| 2G Network |
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G Network |
HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G Network |
1, 3, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79, 80, 84 SA/NSA/Sub6 |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Display Type | 6.76 inches OLED Display |
| Size | 6.76 inches, 115.7 cm2 |
| Resolution | 1344 x 2772 Pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 456 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive touchscreen |
| Display Protection | Glass front, ceramic back, aluminum frame |
| Features |
- HDR10, - 90Hz Refresh rate |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Yes |
| Ring Tones | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.4, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/4.4, 240mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 10x optical zoom 20 MP, f/2.4, 14mm (ultrawide), PDAF TOF 3D, (depth) |
| Back Camera Features |
Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, Exposure compensation, ISO control, Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Face detection, Touch to focus |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480fps, 720p@960/3840fps, HDR, gyro-EIS |
| Front Camera | 13 MP, f/2.4, (wide) TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Front Camera Features | Panorama, HDR |
Software
| Operating System | Android 10 (Q) |
| User Interface | EMUI 11, no Google Play Services |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000 5G (5 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G78 MP24 - 64 Bit |
| RAM (Memory) | 12 GB |
| Internal Storage | 256GB |
| Card Slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Sensors |
Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass, color spectrum |
Connectivity
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 3.1, 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | - 50W Fast wireless charging, - 5W Reverse wireless charging |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 4400 mAh |
| Fast Charging | About 40 min with 66W Fast charging |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 97 hours |
| Talk Time | Up to 24 hours (3G) |
| Music Play | Up to 17 hours |
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.