Google Pixel 9a Price in Bangladesh 2025
Specs
General
| Device Type | Smartphone |
| Model | GXQ96, GTF7P, G3Y12 |
| Launch Date | 19 March, 2025 |
| Phone Accessories | Device, Warranty Card, Quick Start Guide, USB Cable, Charger, Battery |
Price in BD
| 128GB 8GB RAM | 70,000 BDT (Approx.) |
Design
| Type | Bar |
| Dimensions | 154.7 x 73.3 x 8.9 mm (6.09 x 2.89 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Protection |
- Glass front (Gorilla Glass), aluminum frame, plastic back - IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Colors | Obsidian, Porcelain, Iris, and Peony |
Network
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Network |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 66, 75 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 71 - USA |
| 5G Network |
1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 41, 48, 66, 70, 71, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - USA |
| SIM | Nano SIM |
| Dual SIM | Nano-SIM and eSIM |
Display
| Display Type | 6.3 inches, 94.7 cm2, P-OLED Display |
| Size | 6.3 inches, 94.7 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2424 pixels |
| Display Colors | 16M colors |
| Pixel Density | 422 ppi density |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Features |
- Always-on display - HDR - 120Hz refresh rate - 1800 nits (HBM) brightness - 2700 nits (peak) brightness |
| Secondary Display | No |
Media
| Audio Playback | Yes |
| Video Playback | Yes |
| Video Out | Yes |
| FM Radio | No |
| Alert Types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Ring Tones | Yes, with stereo speakers |
| Loudspeaker | Yes |
| Handsfree | Yes |
Camera
| Back Camera | 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, dual pixel PDAF, OIS 13 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Back Camera Features | Dual-LED flash, Pixel Shift, Ultra HDR, panorama, Best Take, Exposure compensation, ISO control, Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Autofocus, Touch to focus |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, OIS |
| Front Camera | 13 MP, f/2.2, 20mm (ultrawide), 1/3.1", 1.12µm |
| Front Camera Features | Auto-HDR, panorama |
Software
| Operating System | Android 15, up to 7 major Android upgrades |
| Java Support | No |
| Youtube |
Hardware
| Chipset | Google Tensor G4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-X4 & 3x2.6 GHz Cortex-A720 & 4x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Mali-G715 MP7 - 64 bit |
| RAM (Memory) | 8 GB |
| Internal Storage | 8GB/128GB, and 8GB/256GB |
| Card Slot | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, Circle to Search |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Infrared | |
| Wi-fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Wi-fi Hotspot | |
| USB | USB Type-C 3.2, 1.0 reversible connector |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | |
| HDMI | |
| Wireless Charging | Yes, - 7.5W wireless - Bypass charging (w/ "Limit to 80%" option enabled) - Reverse wireless |
Data
| GPRS | |
| EDGE | |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Web Browser | HTML5 |
Messaging
| SMS | Yes (threaded view) |
| MMS | |
| Yes | |
| IM | Yes |
Battery
| Battery Type | Li-Poly (Lithium Polymer) |
| Capacity | 5100 mAh |
| Fast Charging | Yes, Up to 1:35 hours with 23W Fast charging - 7.5W wireless - Bypass charging (w/ "Limit to 80%" option enabled) - Reverse wireless - USB Power Delivery 3.0, PPS |
| Placement | Non-removable Li-Po |
| Standby | Up to 95 hours |
| Talk Time | Up to 26 hours on 3G |
| Music Play | Up to 62 hours |
Where To Buy
Reviews
Disclaimer Note
OnlineBDMarket is not responsible for any mistakes or missing information on this site. We also can't guarantee that the information here is always complete, accurate, up-to-date, or will lead to the results you want. Use this information at your own risk.